• PlusLiga
    17. kolejka
    13.01.2018 , 20:00

    ONICO Warszawa 3 0 Trefl Gdańsk


Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

PolandWorldChampions2
Szymon Jakubiszak mistrzem świata juniorów! (03.07.2017) Autor: Michał Rudnicki

Po mistrzostwie Europy i świata kadetów oraz mistrzostwie Europy juniorów reprezentacja Polski z roczników ’97-98 wygrała czwarty wielki turniej w ciągu czterech lat. Zwieńczeniem fantastycznej passy młodych biało-czerwonych jest wywalczony w Brnie złoty medal juniorskiego mundialu! 

Zespół prowadzony przez Sebastiana Pawlika i Macieja Zendeła trwale zapisał się w historii nie tylko polskiej siatkówki, ale i całego sportu w naszym kraju. Medale młodzieżowych imprez w minionych latach nie należały bynajmniej do rzadkości, ale drużyna, która w ciągu czterech lat wygrała absolutnie wszystko, co mogła, jest fenomenem w skali dziejów. Polscy siatkarze z roczników 1997 i 1998 każdą imprezę, w której brali udział, kończyli ze złotem na szyjach, kompletując kolejno mistrzostwo Europy kadetów, mistrzostwo świata kadetów, mistrzostwo Europy juniorów i mistrzostwo świata juniorów. Triumf w mundialu do lat 21 był zwieńczeniem pracy wykonywanej przez tę grupę i ukoronowaniem ich złotej serii. Dość powiedzieć, że ta generacja biało-czerwonych wygrała 48 oficjalnych spotkań, nie przegrywając ani jednego!

By móc stanąć do walki o mistrzostwo świata juniorów, Polacy musieli najpierw rozprawić się w półfinale z Brazylią. Po dwóch pewnie wygranych setach, biało-czerwoni nieco stracili impet, przegrywając końcówki trzeciej i czwartej odsłony. W tie-breaku jednak udowodnili swoją wyższość, meldując się w finale. Decydujące starcie – zwłaszcza w porównaniu do półfinałowego thrillera – było dla złotej drużyny spacerkiem. Kilka dni wcześniej, jeszcze w fazie grupowej, Polska wygrała z Kubą 3:0 i w meczu o mistrzostwo świata powtórzyła ten rezultat, w drugim secie gromiąc rywali aż 25:10.

Swój wkład w złoto miał również Szymon Jakubiszak. Przyjmujący LOTOSU Trefla nie był wprawdzie pierwszoplanową postacią rozgrywanego w Czechach mundialu, gdyż podstawową parę przyjmujących tworzyli Bartosz Kwolek i Tomasz Fornal, ale pojawiał się na boisku w każdym spotkaniu, będąc ważną częścią zgranego, polskiego zespołu. Dla gdańszczanina to drugi złoty krążek międzynarodowej imprezy, bowiem przed niespełna rokiem sięgnął też po mistrzostwo Europy juniorów.

półfinał

Polska – Brazylia 3:2 (25:21, 25:19, 21:25, 23:25, 15:12)

Polska: Kwolek (10), Kochanowski (21), Kozub (2), Ziobrowski (15), Huber (14), Fornal (17), Masłowski (libero) oraz Gil, Jakubiszak, Gruszczyński

finał

Polska - Kuba 3:0 (25:20, 25:10, 25:19)

Polska: Kwolek (12), Kochanowski (10), Kozub (1), Ziobrowski (12), Huber (6), Fornal (10), Masłowski (libero) oraz Gil, Jakubiszak

Mistrzowie Świata Juniorów 2017:

Rozgrywający: Radosław Gil, Łukasz Kozub
Atakujący: Damian Domagała, Jakub Ziobrowski
Przyjmujący: Tomasz Fornal, Szymon Jakubiszak, Bartosz Kwolek
Środkowi: Norbert Huber, Jakub Kochanowski, Jarosław Mucha
Libero: Jędrzej Gruszczyński, Mateusz Masłowski

Źródło: fot. FIVB