• PlusLiga
    21. kolejka
    17.02.2018 , 18:00

    MKS Będzin 0 3 Trefl Gdańsk


Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

IMG66
Pomorze triumfuje w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży! (14.05.2017) Autor: Michał Rudnicki

Oparta na graczach Trefla reprezentacja województwa pomorskiego wygrała rozgrywaną w Sulęcinie Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. To pierwsze złoto siatkarzy z Pomorza w historii tej imprezy. 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to coroczna impreza, w której zamiast klubów rywalizują ze sobą reprezentacje poszczególnych województw. W skład siatkarskich zespołów mogą wchodzić zawodnicy w wieku 16 lat oraz nie więcej niż trzech graczy 15-letnich. W tym roku o medale OOM rywalizowali więc siatkarze z roczników 2001 i 2002.

Dwunastoosobową kadrę Pomorza w zdecydowanej większości stanowili siatkarze Trefla Gdańsk, uzupełnieni pojedynczymi graczami z Malborka i Chwaszczyna. Szkoleniowcami reprezentacji byli zaś Adam Miotk i Jarosław Pruski, którzy w trakcie ligowego sezonu wspólnie prowadzili drugoligowy zespół Trefla Lębork.

W fazie grupowej rywalizacja toczyła się do dwóch wygranych setów. W pierwszym spotkaniu po trzech zaciętych setach Pomorzanie ulegli reprezentacji województwa kujawsko-pomorskiego. Były to jednak ostatnie sety przegrane przez siatkarzy z Gdańska i okolic. Później uporali się oni z kadrami łódzkiego i świętokrzyskiego i z drugiego miejsca awansowali do fazy pucharowej, która rozgrywana była w tradycyjnym, siatkarskim formacie – do trzech wygranych setów.

W ćwierćfinale czekała ich nie lada przeprawa, bowiem mierzyli się z ekipą z Podkarpacia, opartą na graczach grup młodzieżowych Asseco Resovii. Rywale prowadzili już 2:0, ale podopieczni trenerów Miotka i Pruskiego nie poddali się i odwrócili losy meczu. Doprowadzili do tie-breaka, w którym wygrali 15:10 i awansowali do strefy medalowej. Tam nie mieli już sobie równych. Najpierw w półfinale rozbili kadrę Małopolski 3:0, a w finale w niewiele ponad godzinę uporali się ze Śląskiem. Województwo pomorskie wygrało OOM pierwszy raz w historii.

Prócz złotych medali Pomorzanie otrzymali też nagrody indywidualne. Mikołaja Boguckiego uznano za MVP całego turnieju, Jakub Kraut został wybrany najlepszym libero, a Dawid Pawlun, syn Edwarda, koordynatora młodzieży w gdańskim klubie, okazał się najlepszy wśród rozgrywających.

- Nie byliśmy faworytami tego turnieju, ale znaliśmy swoją wartość i nie ukrywam, że po cichu liczyliśmy na końcowe zwycięstwo. Z każdym kolejnym meczem udowadnialiśmy, że na nie zasługujemy. Po przegranym po walce pierwszym meczu z silnym województwem kujawsko-pomorskim przebudziliśmy się i graliśmy z meczu na mecz coraz lepiej. Ciężki bój stoczyliśmy zwłaszcza w ćwierćfinale, kiedy przegrywaliśmy z Podkarpaciem już 0:2, ale potrafiliśmy się podnieść i wygrać. Mecz finałowy pokazał, że byliśmy drużyną, która grała mądrze i wykorzystywała słabe punkty przeciwnika. Zespół z województwa śląskiego nie potrafił grać cierpliwie i nie wytrzymywał w końcówkach setów, dlatego właśnie przegrał. Ogromnie się cieszyliśmy ze złotego medalu, tym bardziej, że to jedyny krążek chłopców z Pomorza w OOM – mówi trener Adam Miotk. 

Skład reprezentacji województwa pomorskiego na OOM 2017:

Rozgrywający: Dawid Pawlun, Mateusz Weiner (obaj Trefl Gdańsk)
Atakujący: Mikołaj Bogucki (Trefl), Jakub Tubiak (Jurand Malbork)
Przyjmujący: Konrad Bangrowski, Szymon Trojański, Bartosz Weber (wszyscy Trefl), Seweryn Lipiński (Wilki Chwaszczyno)
Środkowi: Radosław Chabrowski, Mateusz Florczyk, Karol Urbanowicz (wszyscy Trefl)
Libero: Jakub Kraut (Trefl)
Trenerzy: Adam Miotk (Trefl), Jarosław Pruski (SPS Lębork)

Wyniki reprezentacji województwa pomorskiego na OOM 2017:

Faza grupowa:

Pomorskie – Kujawsko-Pomorskie 1:2 (24:26, 25:23, 13:15)
Łódzkie – Pomorskie 0:2 (22:25, 22:25)
Pomorskie – Świętokrzyskie 2:0 (29:27, 25:18)

Ćwierćfinał:

Pomorskie – Podkarpackie 3:2 (23:25, 15:25, 25:13, 25:20, 15:10)

Półfinał:

Pomorskie – Małopolskie 3:0 (25:16, 25:22, 25:16)

Finał:

Śląskie – Pomorskie 0:3 (20:25, 26:28, 20:25)

Klasyfikacja końcowa:

1. Pomorskie
2. Śląskie
3. Kujawsko-pomorskie
4. Małopolskie
5. Podkarpackie
6. Zachodnio-pomorskie
7. Mazowieckie
8. Wielkopolskie
9-12. Lubuskie
9-12. Lubelskie
9-12. Podlaskie
9-12. Łódzkie
13-16. Dolnośląskie
13-16. Opolskie
13-16. Świętokrzyskie
13-16. Warmińsko-mazurskie

Nagrody indywidualne:

MVP: Mikołaj Bogucki (Pomorskie)
Najlepszy rozgrywający: Dawid Pawlun (Pomorskie)
Najlepszy broniący: Jakub Kraut (Pomorskie)
Najlepszy atakujący: Filip Roque Oliveira (Śląskie)
Najlepszy blokujący: Maciej Świtalski (Kujawsko-pomorskie)
Najlepszy przyjmujący: Jakub Czyżowski (Śląskie)
Najlepszy zagrywający: Jakub Czerwiński (Kujawsko-pomorskie)