• PlusLiga
    14. kolejka
    13.12.2017 , 18:00

    Łuczniczka Bydgoszcz 0 3 Trefl Gdańsk


Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

Pomaganie mamy w genach. DKMS na meczu z Indykpolem AZS-em Olsztyn (15.03.2017) Autor: Justyna Gdowska

Podczas sobotniego starcia z Indykpolem AZS-em Olsztyn w ERGO ARENIE będziemy wspólnie kibicować w słusznej sprawie! Tuż obok boiska odbywać się będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS. W ten sposób kibice będą mieć możliwość pomocy osobom chorym na nowotwór krwi. Pierwszy gwizdek spotkania zabrzmi o godzinie 20:00, natomiast stanowisko DKMS będzie dostępne już godzinę przed rozpoczęciem meczu.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Każdy z nas może być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby. Na całym świecie jest już ponad 28 milionów potencjalnych dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy w najlepszym wypadku wynosi 1:20 000, a czasem nawet 1 do kilku milinów. Im więcej osób się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi.

W sobotę w ERGO ARENIE na zainteresowanych oraz wahających się przed podjęciem decyzji będzie czekało stanowisko rejestracyjne. Ważne informacje będzie można uzyskać już od godz. 19.

Kto może zostać dawcą?

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, który nie ma dużej nadwagi. Ważne, aby osoba była w dobrej kondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Wystarczy poświęcić kilka minut i mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA). Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych możliwie jest w sytuacji, gdy istnieje zgodność tkankowa pomiędzy potencjalnym dawcą a pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepienia.

Fundacja DKMS to z kolei największy ośrodek dawców szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 953 000 (stan na sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, spośród których 3 345 (stan na sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie.