• PlusLiga
    2. kolejka
    17.10.2018 , 18:30

    Trefl Gdańsk 3 2 GKS Katowice


Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

12.01 karol kopia2
„Statystycznie rzecz biorąc”: rozgrywający (12.01.2018) Autor: Justyna Gdowska

W sezonie 2017/2018 PlusLigi Trefl Gdańsk realizuje cykl materiałów z klubowym statystykiem, Karolem Rędziochem, w którym wyjaśnianie są zasady siatkówki, a także zadania poszczególnych graczy na boisku. Po omówieniu pozycji libero, przyjmującego, a także zakresu wiedzy przekazywanej zawodnikom podczas odprawy, czas na rozgrywającego. 

- Przede wszystkim rozgrywający decyduje o tym, który zawodnik dostanie ile piłek w danym meczu, dlatego można powiedzieć, że w dużej mierze to właśnie od niego zależy, jak to spotkanie będzie wyglądać. Może on wystawić piłkę na prawe lub lewe skrzydło, pipe’a, czy pierwsze tempo. Oczywiście to jest bardzo trudna i odpowiedzialna pozycja, ponieważ rozgrywający, decydując o tym, kto dostanie ile piłek, musi też zwracać uwagę, kto jest po drugiej stronie siatki – opowiada Karol Rędzioch.

Rozgrywający często nie zdobywają punktów, a jednak statuetki MVP trafiają w ich ręce – za co są doceniani? – Często nie zdobywają oni punktów, ale w siatkówce nie chodzi tylko o to, że najlepszym zawodnikiem na boisku jest ten, który zdobywa punkty. Spójrzmy na np. Toniuttiego – on potrafi rozgrywać w taki sposób, że ułatwia zdobywanie punktów swoim skrzydłowym i środkowym, ponieważ to rozegranie jest bardzo szybkie. To jest właśnie ta główna domena, za którą są doceniani – mówi Rędzioch.

Zapraszamy do oglądania całej rozmowy.

Najnowsze galerie