• Energa Basket Liga
    14.10.2018 , 17:00

    Spójnia Stargard 76 82 Trefl Sopot


Więcej o koszykówce »
1 2 3 4 5

Zapowiedzi

20180103GR1442001RAD2
W Toruniu z wicemistrzem! Trefl gra z Polskim Cukrem (17.04.2018) Autor: Jakub Łasek

Do zakończenia rundy zasadniczej pozostały dwa spotkania, w których Trefl zagra z Polskim Cukrem i Kingiem. Kluczowy dla losów awansu do fazy play-off będzie ten drugi mecz, ale w Toruniu sopocianie mogą znacząco poprawić swoją pozycję przed finałową kolejką. Warto jednak pamiętać, że porażka z Polskim Cukrem nie przekreśla szans zawodników Marcina Klozińskiego na osiągnięcie lokaty w czołowej ósemce. Niezależnie od wyniku starcia w Toruniu, to niedzielny mecz z Kingiem zadecyduje o miejscu w fazie play-off. Początek spotkania pomiędzy Polskim Cukrem i Treflem w środę o godzinie 19.

Rywale Trefla

Polski Cukier jest czołową ekipą Energa Basket Ligi, mającą ambicje, by w tym sezonie powalczyć o złoty medal. W zeszłych rozgrywkach torunianie zostali wicemistrzem Polski, a teraz są wiceliderami tabeli. Wciąż jednak zespół prowadzony przez Dejana Mihevca może zarówno wskoczyć na pierwszą lokatę, jak i spaść na czwarte miejsce. To sprawia, że Polski Cukier na pewno nie odpuści i będzie chciał w środę z całych sił wywalczyć dwa punkty. Liderami toruńskiej ekipy są Amerykanie – Glenn Cosey i najnowszy nabytek – D.J. Newbill. Ten pierwszy jest świetnym rozgrywającym, bardzo dobrze asystującym i dysponującym niesamowicie skutecznym rzutem (47,2% za trzy!). Cosey zajmuje dziewiąte miejsce wśród najskuteczniejszych strzelców ligi i jest najlepszym punktującym swojego zespołu. Superstrzelcem z dystansu można nazwać także Newbilla, jednak Amerykanin na razie zagrał tylko w pięciu spotkaniach, więc jego średnie mogą jeszcze znacząco się zmienić. Jednak na razie należy traktować obwodowego jako świetny transfer, dający torunianom znacznie większe możliwości na pozycjach 1 i 2. Skład obcokrajowców uzupełnia Cheikh Mbodj – były gracz Czarnych Słupsk to wyjątkowo silny center, potrafiący doskonale walczyć w pomalowanym po obu stronach parkietu. Senegalczyk zbiera, blokuje, punktuje i w dodatku bardzo skutecznie wykonuje rzuty wolne.

Polski Cukier zbudował skład w podobny sposób co Trefl – trzech obcokrajowców „robiących różnicę”, a dookoła nich Polacy. Torunianie mają w składzie dwóch obecnych reprezentantów kraju, czyli Aarona Cela i Karola Gruszeckiego. Obaj zawodnicy są bardzo ważnymi ogniwami w kadrze prowadzonej przez Mike’a Taylora, Cel regularnie wychodzi w podstawowej piątce reprezentacji, a w ostatnim czasie również „Grucha” wybiega w pierwszym składzie zespołu narodowego. To pokazuje, że ta dwójka jest wyjątkowo solidna – Cel to dziewiąty zbierający całej ligi, w dodatku bardzo dobrze punktujący. Z kolei Gruszecki gra dobrze z piłką w rękach, rzuca z dystansu, wchodzi pod kosz, jest dynamiczny i skuteczny. Dwójkę reprezentantów świetnie wspiera pod koszem Krzysztof Sulima – zawodnik niezwykle silny, potrafiący dobrze kończyć akcje blisko obręczy, choć zdarza mu się rzucać też z większej odległości. Na obwodzie solidnie prezentują się doświadczeni - Bartosz Diduszko oraz Łukasz Wiśniewski, a rotację wśród polskich zawodników uzupełniają zawodnicy grający ostatnio trochę mniej, czyli Tomasz Śnieg, Damian Jeszke oraz Aleksander Perka.

 

Skład Polskiego Cukru

Glenn Cosey/Tomasz Śnieg

D.J. Newbill/Łukasz Wiśniewski/Paweł Krefft

Karol Gruszecki/Bartosz Diduszko/Damian Jeszke

Aaron Cel/Aleksander Perka

Cheikh Mbodj/Krzysztof Sulima

 

Ostatnie mecze obu zespołów

Polski Cukier przełamał kryzys, który miał w marcu i w ostatnich meczach gra już bardzo dobrze. Torunianie mają serię czterech zwycięstw z rzędu, dzięki czemu wciąż zachowują szanse na zajęcie pierwszego miejsca po fazie zasadniczej. Zawodnicy Dejana Mihevca wydają się być już w formie play-offowej, bo ostatnie spotkanie to przekonywające wygrane – 52 punktami z GTK, +12 z Kingiem, +9 z Anwilem i +18 z Asseco.

Trefl dzięki dwóm ostatnim zwycięstwom zajmuje siódme miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. Sopocianie wygrali na wyjeździe z GTK i u siebie z Anwilem. Ekipa Marcina Klozińskiego pokazuje, że awans do play-offów jest w jej zasięgu, a forma daje realne szanse na nawiązanie walki w Toruniu. Jednak sopocianie mają swój kluczowy mecz w niedzielę, a zwycięstwo w starciu z Polskim Cukrem może stać się bonusem, pozwalającym na zajęcie siódmego, a może nawet szóstego miejsca na koniec rundy zasadniczej.

 

Gdzie oglądać?

Transmisja z meczu tradycyjnie będzie dostępna na stronie emocje.tv. Relacja rozpoczyna się na kilkadziesiąt minut przed podrzutem piłki i kosztuje 4,9 zł. Zapraszamy do trzymania kciuków za „serce Sopotu”!

energa basket liga
Zespół Z   P Pkt.
7. King Szczecin 1 - 1 3
8. Legia Warszawa 1 - 1 3
9. Trefl Sopot 1 - 1 3
10. TBV Start Lublin 1 - 1 3
11. Anwil Włocławek 1 - 1 3
więcej